Krwiodawstwo - wrzesień 2018

Starsi i młodsi, kobiety, mężczyźni, strażacy i cywile w niedzielę od samego rana ustawiali się w kolejce w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Korzennej, aby oddać krew. Pojawiło się 68 osób, a 48 z nich udało się podzielić bezcennym lekarstwem. Tym razem zebrano 21,6 litra krwi, a wszystko to w miłej i niemal rodzinnej atmosferze, bo akcja krwiodawstwa w OSP Korzenna prowadzona jest od jedenastu lat.

- Nie ma się czego bać, nie bolało. Zastanawiałam się, jak będę się czuć po oddaniu krwi, czy będzie mi się kręcić w głowie, będę osłabiona. Jednak ja nie czuję żadnej różnicy przed i po - przyznaje Anna Oracz, która krew oddała po raz pierwszy.

- W niedzielę jest więcej czasu, żeby uczestniczyć w takiej akcji. W tygodniu byłoby trudniej, zwłaszcza jeśli trzeba byłoby jeszcze dojechać do Nowego Sącza. Tutaj wszystko jest na miejscu, a i atmosfera jest bardzo dobra. Kiedy wchodzi się do środka, wszyscy są mili, uśmiechnięci, żartują - dodaje mieszkanka Korzennej.

Jej obie córki należą do OSP Korzenna. Starsza wkrótce skończy 18 lat i najprawdopodobniej razem z mamą będzie uczestniczyć w kolejnych akcjach krwiodawstwa.

Rocznie w korzeńskiej remizie udaje się zebrać średnio 40 litrów krwi, co przy jedenastu latach trwania akcji, daje bardzo dużą ilość bezcennego lekarstwa. Akcja Honorowego Oddawania Krwi im. ks Artura Babika organizowana jest dwa razy w roku. Początkowo nosiła miano "Wampiriady". Imię zmarłego wikariusza z parafii w Korzennej nosi od kilku lat.

Każda akcja cieszy się sporą popularnością. Znów nie zabrakło strażaków z Obidzy, którzy zainspirowani korzeńską inicjatywą, sami niedawno zorganizowali akcję oddawania krwi. Pojawiają się osoby z Korzennej i okolic. Często widać te same twarze, jednak jest też sporo "nowicjuszy".

- Powiedziałbym, że większość ludzi jest spoza straży. Przychodzą, żeby wesprzeć, podzielić się. Dużo ludzi też chwali, że te akcje są w niedzielę - zdradza naczelnik jednostki, Stanisław Wojtarowicz.

Źródło: www.dts24.pl