Usuwanie skutków silnego wiatru!!!

Bardzo silnie wiejący wiatr na terenie naszej gminy łamał drzewa, zrywał dachy i uszkadzał budynki.

W dniu 25 grudnia od godzin porannych nasi strażacy usuwali skutki bardzo silnie wiejącego wiatru na terenie naszej gminy. Działania prowadzone były w miejscowościach Koniuszowa oraz Mogilno.

Interwencje na terenie powiatu:

W wigilie oraz w nocy z 24/25 grudnia sądeccy strażacy prowadzili zdarzenia związane z usuwaniem skutków silnych wiatrów. Od godziny 7.30 24 grudnia do godziny 7.30 w dniu 25 grudnia zanotowano prawie 40 interwencji związanych z silnymi podmuchami wiatru. Dominowały głównie powalone drzewa. Odnotowano również uszkodzone dachy. Zdarzenia z silnymi wiatrami to między innym:
-Nowy Sącz ul. Chruścicka - Powalone drzewo na jezdni.
-Łazy Biegonickie - Powalone drzewo na jezdni.
-Krynica Zdrój ul. Jastrzębia - Blacha zerwana przez wiatr zagraża przechodniom.
-Gaboń - Powalone drzewo na linię energetyczną.
-Ptaszkowa - Powalone drzewo na jezdni.
-Nawojowa - Drzewo powalone na jezdni.
-Wielopole- drzewo powalone na drodze.
-Cieniawa - podczas silnego wiatru zostało naruszone pokrycie dachu.
-Obidza - drzewo powalone na drodze.
-Paszyn - drzewo powalone na drodze.
-Frycowa - drzewo powalone na drodze.
-Przysietnica - drzewo powalone na budynek mieszkalny.
-Czaczów - drzewo powalone na drodze.
-Obidza - zerwany dach na budynku mieszkalnym
-Mochnaczka Niżna - drzewo powalone na drodze.
-Ptaszkowa -zerwany dach na budynku
-Paszyn- drzewo powalone na drodze.
-Nowy Sącz ul. Węgierska - drzewo zwalone na samochód
-Rytro- drzewo powalone na drodze.
-Ptaszkowa -zerwane poszycie dachowe na budynku
-Mogilno- blacha zwalona na samochody
-Nowy Sącz ul. Krakowska -powalony baner reklamowy na jezdni
-Nowy Sącz ul. Wojska Polskiego- zerwany daszek na balkonie zagraża przechodniom
-Nowy Sącz ul. Długoszowskiego - drzewo powalone na drodze
-Nowy Sącz ul. Żywiecka - drzewo powalone na drodze.
-Nowy Sącz ul. Żółkiewskiego - drzewo powalone na drodze
-Mogilno - zabezpieczenie miejsca koło kościoła (porozrzucana blacha oraz różne elementy budowy)
-Nowy Sącz ul.29-Listopada - powalona blacha na drodze
-Nowy Sącz ul. Szkolna - drzewo powalone na drodze
-Olszana - zerwane poszycie dachu
-Nowy Sącz ul. Podmłynie - drzewo powalone na drodze
-Nowy Sącz ul. Armii Krajowej - drzewo powalone na drogę
-Nowy Sącz ul. Nawojowska - drzewo powalone na drodze
-Siołkowa - zerwane dachówki na budynku

Silny wiatr niestety nadal wieje na Sądecczyźnie. Przypominamy o podstawowych zasadch zachowania podczas silnych wiatrów:
Huraganowy wiatr jest naturalnym zjawiskiem pogodowym i występuje z różną siłą. To zjawisko, które szybko się przemieszcza.
Pamiętaj, żywioł zawsze jest niebezpieczny!

Czy TY i TWOJA RODZINA  jesteście bezpieczni?

1. Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu – zawierają one ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi;
2. Usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych;
3. Zamknij okna i drzwi;
4. W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe;
5. Nie planuj wycieczek w góry, nie wychodź z domu, np. na zakupy;
6. Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw;
7. Sprawdź czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę) oraz naładowany telefon komórkowy;
8. Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi;
9. Jeżeli jesteś w budynku, w centrum huraganowego wiatru lub trąby powietrznej, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy;
10. Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej  nie  kontynuuj jazdy (zatrzymaj się, poszukaj bezpiecznego schronienia);
11. Nie parkuj samochodu pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi.
12. Bezwzględnie nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe;
13. Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku;
14. Unikaj otwartej przestrzeni. Jeżeli nie masz możliwości schronienia przed huraganem, to najlepiej wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) – podczas huraganu schroń się w nim,

Jeśli jesteś nad wodą:

1. Wyjdź z wody;
2. Opuść żaglówkę, łódź, ponton, rower wodny, kajak itp. Przycumuj ją do brzegu;
3. Pamiętaj, że podczas silnego wiatru nie wolno przebywać w żaglówce, pod jej pokładem. W przypadku wywrócenia się łodzi ryzykujemy życiem.

Najlepiej, podczas huraganu, nie przebywaj nad wodą.

Gdy jedziesz samochodem:
1. Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku;
2. Najlepiej, jeśli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu.
3. Nie zatrzymuj się pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

Pamiętaj, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest sytuacja.

źródło: www.psp-nowysacz.pl