Bierzemy udział w "Szlachetnej Paczce"!!!

Szlachetna Paczka – ogólnopolska akcja świątecznej pomocy osobom najuboższym, realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie Wiosna. Akcja opiera się na idei przekazywania bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym i ich rodzinom na podstawie wcześniejszego rozpoznania ich potrzeb przez wyznaczonych do tego wolontariuszy. Osoby potrzebujące otrzymują artykuły pierwszej potrzeby odpowiadające ich indywidualnym potrzebom.

Odwiedzając stronę internetową www.szlachetnapaczka.pl od 16 listopada można było wybrać rodzinę, której chce się pomóc. Wybraliśmy rodzinę pani Renaty, która samotnie wychowuje dwójkę dzieci: niepełnosprawnego Krystiana (13 l.) i Kamila (11 l.). Osiem lat temu mąż pani Renaty wyrzucił ją z dwójką dzieci z domu. Wtedy zrozpaczoną kobietę przyjęli pod dach jej rodzice, którzy pomagali w wychowaniu wnuków. Jednak rok temu rodzice pani Renaty zmarli i od tej pory jest ona zdana głównie na siebie. Mąż nie utrzymuje kontaktu z dziećmi (ma ograniczone prawa rodzicielskie), nie płaci alimentów, wyjechał za granicę zostawiając swoją rodzinę w trudnej sytuacji życiowej.

Pani Renata wraz z dziećmi ma do dyspozycji dwa pokoje, kuchnię i łazienkę w domu rodzinnym. Mieszkanie nie jest w najlepszym stanie, panuje tam wilgoć, na ścianie widoczny jest grzyb, wiele sprzętów i urządzeń nie działa - brak tam męskiej ręki. A najbardziej "brakuje taty dla chłopców". Pani Renata utrzymuje rodzinę z alimentów, jakie wypłaca fundusz alimentacyjny oraz zasiłków przysługujących dzieciom. Sama nie pracuje, gdyż opiekuje się synem Krystiankiem, który ma zespół Downa, jest upośledzony umysłowo w stopniu znacznym i dodatkowo jest niepełnosprawny ruchowo. Spora część pieniędzy jest przeznaczana na leczenie i specjalną dietę dla niepełnosprawnego chłopca. W obliczu niepełnosprawności i samotności matki, dochód ten jest bardzo niewielką kwotą, jaka musi wystarczyć na 'przysłowiowe wszystko'.

Pani Renata była bardzo zaskoczona, chęcią udzielenia jej pomocy. Tak głęboko tkwi w swoich zmaganiach, że stały się już one dla niej normą. Skromnie prosi o żywność (herbata, kawa, ryż, kasza, makaron, mąka, cukier, olej, dżem, konserwy mięsne, konserwy rybne, warzywa w puszkach), środki czystości (proszek do prania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń, szampon, pastę do zębów, szczoteczkę do zębów, mydło/żel myjący), artykuły szkolne (zeszyty, bloki, kredki, farbki i pędzelki, plastelina, papier kolorowy, nożyczki, klej, plecak, przybory do pisania) oraz przedmioty stanowiące wyposażenie mieszkania jak: ręczniki, koc, poduszki, kołdrę, pościel, gdyż stare są bardzo zużyte i niejednokrotnie nie nadają się do użytku.

Prosimy ludzi o dobrym sercu o włączenie się w akcję. Zbiórka żywności trwałej, środków czystości, artykułów szkolnych oraz przedmiotów stanowiących wyposażenie mieszkania odbędzie się 30 listopada 2013r. między godziną 900 a 1100 w budynku Remizy OSP w Korzennej.