Ćwiczenia na Przehybie !!!

O godzinie 12.30 dyżurny SK KM PSP w Nowym Sączu otrzymał informację telefoniczną od Kierowniczki Schroniska na Przehybie, że na terenie schroniska powstał pożar, który bardzo szybko rozprzestrzenia się w kierunku obiektu sakralno – muzealnego. Budynek jest w dużej części wykonany z drewna, istnieje możliwość przerzucenia się pożaru na sąsiedni obiekt sakralny oraz na las.  Powstaje bardzo silne zadymienie. Zdarzenie widzialne jest z dużej odległości. Prowadzone są działania ratowniczo-gaśnicze.
Z dalszych informacji wynika, że:
-w chwili powstania pożaru w schronisku przebywało 15 osób z których tylko 10 zdołały się samodzielnie ewakuować.
-zdarzenie ma miejsce na szczycie góry Prehyba, w trudnym terenie górskim.
Tak brzmiało założenie do ćwiczeń , które odbyły się w dniu 27 czerwca br. na obiekcie schroniska górskiego na Przehybie. Ćwiczenia praktyczne poprzedzone zostały częścią sztabową, która odbyła się o godzinie 9.00 w Starostwie Powiatu Nowosądeckiego. W ćwiczeniach praktycznych wzięły udział  między innymi następujące podmioty:
1/ KM PSP  Nowy Sącz- 3 zastępy
2/ OSP w KSRG – 22 zastępy
3/ Policja
4/ Sądeckie Pogotowie Ratunkowe
5/ Pogotowie Energetyczne,
4/ GOPR Grupa Krynicka,
5/ Nadleśnictwo Stary Sącz,
6/ Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.
W celu ugaszenia pożaru podano cztery prądy gaśnicze wody. Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych zapewniły  dostarczanie wody do pożaru z odległości  ponad trzech kilometrów.
Zanim jednostki Straży Pożarnej zostały wprowadzone  ćwiczeń swoje założenia realizowała Policja.

źródło: http://www.psp-nowysacz.pl