I Powiatowy Zlot MDP w Starym Sączu!!!

 

W sobotni słoneczny poranek drużyna MDP Korzenna wraz z opiekunami udała się do Starego Sącza by wziąć udział w I Powiatowym Zlocie MDP zorganizowanym przez Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSPRP.

Po przybyciu na Rynek starosądecki i podpisaniu na liście obecności każdy z młodych uczestników otrzymał koszulkę z pamiątkowym nadrukiem. Opiekunowie otrzymali materiały na Zlot (Karta Oceny z zadaniami do wykonania + mapa Starego Sącza + foldery i ulotki) oraz bloczki na posiłek. O godzinie 900 uroczyście rozpoczęto I Powiatowy Zlot MDP. Zaproszeni goście, wśród nich Dyrektor Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu ks. dr Marcin Kokoszka, kpt. Mariusz Piwowar, sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSPRP Marek Frączek, z-ca Komendanta Miejskiego PSP bryg. Paweł Motyka wygłosili krótkie przemówienia. Po oficjalnym rozpoczęciu nastąpił przemarsz wszystkich drużyn przed Ołtarz Papieski.

Po rozformowaniu szyku drużyny wraz z opiekunami przystąpiły do realizacji 7 konkurencji, które można było wykonać w dowolnej kolejności:

1) Bieg sztafetowy

2) Szybkie jajko

3) Sprawne uzupełnianie wody

4) Pytanie Klasztor

5) Pytanie Rynek

6) Pytanie Źródełko św. Kingi

7) Pytanie niespodzianka (obok Ołtarza Papieskiego).

Chłopcy i dziewczęta z MDP w Korzennej rozpoczęli realizację zadań w następującej kolejności 6,4,5,7,2,3,1. Idąc w stronę Rynku po drodze mijali Źródełko, gdzie odpowiedzieli prawidłowo na pytania i otrzymali po 1 pkt od sędziego, następnie mijali Klasztor i Bramę Szeklerską, gdzie również udzielili poprawnych odpowiedzi na pytania zdobywając 1 pkt.

Po dotarciu na Rynek i odnalezieniu sędziego każda drużyna (chłopcy i dziewczęta) otrzymała po 1 trudnym pytaniu (sędzia zaznaczył, że opiekunowie mają nie podpowiadać), lecz dla nich to była bułka z masłem i znowu 1 pkt znalazł się w Karcie Oceny.

Była również chwila przerwy na starosądeckim rynku na pyszne zimne lody, które dodały sił do dalszego wykonywania zadań..

Po powrocie na plac przed Ołtarzem Papieskim młodzież wzięła udział w konkursie „Szybkie jajko”. Konkurencja polegała na jak najszybszym przekazywaniu sobie jajek. Zakończenie konkurencji następowało, gdy zrobiono 3 pełne kółka, wtedy sędzia wyłączał stoper. Drużyna do dyspozycji miała 2 jajka (1 rezerwowe). W przypadku rozbicia 2 jajek następowała dyskwalifikacja drużyny.

Naszym dziewczynom sprawnie szło przerzucanie jajka, nie rozbiły go. Niestety chłopcom pierwsze jajko rozbiło się przy drugim okrążeniu, a drugie jajko pękło na samym końcu, lecz to ich nie zdyskwalifikowało (NA SZCZĘŚCIE !).

Po wpisaniu wyników przez sędziego do Karty Oceny rozpoczęto następną konkurencję „Sprawne uzupełnianie wody”. Konkurencja polegała na jak najszybszym napełnianiu nalewaka wodą ze zbiornika za pomocą 4 małych kubków i lejka. 4 zawodników używało kubków, piąty trzymał lejek. Konkurencja kończyła się po usłyszeniu sygnału dźwiękowego nalewaka. Czas wpisano do Karty.

Karty Oceny przekazano sędziemu Biegu sztafetowego. Tu dopiero liczyła się sprawność i wreszcie opiekun drużyny mógł się wykazać J.W konkurencji tej brali udział wszyscy. Pierwszy zawodnik musiał ubrać się w kurtkę Nomex, hełm i rękawice, podpiąć prądownicę do węża W-52, rozwinąć go i ciągnąć w kierunku następnego zawodnika. Drugi zawodnik odbierał prądownicę i ubranie od kolegi, ubierał się, podpinał prądownicę do węża W-52 i rozwijał go pokonując tunel, odpinał prądownicę, przekazywał ją i ubranie kolejnemu zawodnikowi, który ubierał się, podbiegał do 4 węży W-52 łączył je skręcając łączniki i biegł z prądownicą w stronę następnej osoby, odpinał prądownicę, zdejmował ubranie i przekazywał koledze, ten ubierał się, zabierał prądownicę, rozwijał węża W-110 ciągnąc go, po rozwinięciu całego węża kładł łącznik na ziemi i pokonywał slalomem tyczki. Oddał prądownicę, kurtkę Nomex, hełm i rękawiczki zawodnikowi V, który po ubraniu się biegł do hydronetki i nalewał wraz z opiekunem wodę do nalewaka aż do momentu usłyszenia sygnału dźwiękowego po czym podbiegali do końca strefy i zawodnik przekazywał prądownicę oraz ubranie opiekunowi drużyny, którego zadaniem było ubranie się i powrót do linii startu po drodze wykonując: zwinięcie węża W-110, rozpięcie 4 węży W-52, pokonanie tunelu z łącznikiem węża i zwinięcie go, po czym dobiegnięcie do ostatniego rozwiniętego węża W-52, którego należało zwinąć i na końcu minąć linię mety zostawiając ubranie na wyznaczonym krześle. I tak kończyła się emocjonująca przygoda ze sztafetą.J

Po zebraniu wszystkich Kart Oceny sędzia główny ogłosił zbiórkę kończącą I Powiatowy Zlot MDP. Podziękował wszystkim za przybycie. Uznał, że wszyscy zasługują na I miejsce i są bezkonkurencyjni. Każdy uczestnik Zlotu otrzymał odblaskową bransoletkę, które ufundował Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.

My z naszej strony dziękujemy Zarządowi Oddziału Powiatowego ZOSPRP w Nowym Sączu za organizację tej zabawy. Dziękujemy młodzieży, która chętnie zgodziła się na udział w I Zlocie MDP oraz opiekunom, dzięki którym młodzież dotarła do Starego Sącza i czuła się bezpiecznie podczas wykonywania zadań. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale ZADOWOLENI, nawet padający deszcz w Korzennej nie zepsuł humorów.

Zobacz zdjęcia!

 

statystyka
Copyright 2009 Straż Pożarna w Korzennej |  by MemfiS