Łyczana - ewakuacja szkoły !!!

Ewakuacja szkoły podstawowej, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ciekawostki związane ze strażą pożarną.

W dniu 7 maja na zaproszenie Dyrekcji, Nauczycieli oraz Rady Rodziców szkoły podstawowej nasza straż pożarna zawitała do Łyczenej.
Wizytę druhowie zaczęli od małego wykładu na temat ewakuacji uczniów z budynku szkoły w razie jakiegokolwiek zagrożenia dla życia lud zdrowia. Przedstawiono dzieciom zasady ewakuacji oraz w jaki sposób się to odbywa i jak one same muszą się zachować. Następnie przeprowadzono taką właśnie ewakuację.

W momencie sprawdzania pomieszczeń szkoły okazało się, że w jednej z klas został jeden uczeń który był nieprzytomny. Dwóch druhów w aparatach tlenowych ewakuowało poszkodowanego na desce ortopedycznej na zewnątrz. Założono poszkodowanemu kołnierz ortopedyczny. Ranny uczeń odzyskał przytomność a na miejsce zadysponowano karetkę pogotowia ratunkowego. - To oczywiście były tylko ćwiczenia, które miały na celu pokazanie pracy strażaka w takiej sytuacji oraz czynności jakie strażak musi wykonać.

Po tych działaniach omówiono temat pierwszej pomocy przedmedycznej po czym uczniowie uczyli się reanimacji osoby na fantomie. Między czasie druhowie opowiadali o działalności straży pożarnej w Korzennej. W kolejnym etapie pokazu rozwinięto jedną linie gaśniczą i przy użyciu autopompy pokazano jak gasi się pożar wodą. Na koniec spotkania, na pamiątkę dzisiejszej wizyty nasi strażacy przekazali na ręce pani Dyrektor "misia strażaka".

Pokaz przeprowadzili:
Druhowie starsi z grupy operacyjno - technicznej, nasza koleżanka Anna Śpiewak, która reprezentowała dziewczęcą drużynę pożarniczą oraz przedstawiciel MDP Mariusz Gargula, który przekazał dzieciom informacje na temat działalności, funkcjonowania oraz jakie warunki trzeba spełnić aby przystąpić do MDP.

Z tego miejsca dziękujemy pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łycznej, nauczycielom oraz radzie rodziców z zaproszenie i gościnność. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy z bardzo dużym zainteresowaniem obserwowali i słuchali strażaków. Dziękujemy naszym strażakom za przeprowadzony pokaz.