Kolejny tragiczy w skutkach wypadek w Wojnarowej

Dnia 29.12.2009 r. o godzinie 18.54 nasza jednostka została zadysponowana do wypadku który miał miejsce w miejscowości Wojnarowa. Po przybyciu na miejsce okazało się, że sytuacja jest bardzo poważna. Samochód osobowy leży w rzece przewrócony na bok a w nim uwięzione są dwie osoby w bardzo poważnym stanie. Nasi druhowie wraz z OSP Wojnarowa od razu przystąpili do działań polegających na wyciągnięciu poszkodowanych z samochodu i oświetleniu terenu (agregat prądotwórczy z lampami). Uwolnienie osób z samochodu było bardzo trudne gdyż samochód leżał na boku w lodowatej wodzie, ale jeszcze przed przyjazdem zastępu PSP druhowie z Korzennej i Wojnarowej wraz z ratownikami medycznymi wyciągnęli osoby z samochodu. Jedna w stanie bardzo ciężkim trafiła do karetki a druga nieprzytomna przeniesiona została w bezpieczne miejsce gdzie zaczęto reanimacje. Niestety nie udało się przywrócić funkcji życiowej i lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon.
W wypadku jedna osoba zginęła a cztery zostały ranne (w tym dwie w bardzo ciężkim stanie).

Podsumowując działania naszego zastępu:

- zabezpieczenie miejsca wypadku
- oświetlenie miejsca wypadku
- wyciągnięcie 2 osób uwięzionych w samochodzie
- udzielenie pierwszej pomocy wraz z reanimacją
- kierowanie ruchem samochodowym

W zdarzeniu udział brały:

- 2 zastępy OSP (Korzenna, Wojnarowa)
- 2 zastępy JRG PSP Nowy Sącz
- 4 karetki pogotowia ratunkowego
- Policja
- Prokurator

Droga powiatowa z Nowego Sącza do Wilczysk na odcinku od Wojnarowej do Wilczysk była zamknięta przez kilka godzin.
Nasze działania trwały od godziny 18.54 do 21.01.
To już drugi tragiczny w skutkach wypadek i druga ofiara śmiertelna w tym roku  w miejscowości Wojnarowa.

Tak, że i my apelujemy do kierowców i pieszych poruszających się po drogach- zachowajcie zdrowy rozsądek i używajcie głowy do tego co robicie !!!

I tak śmiało można stwierdzić, że ciąg szkoleń z "udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wypadkach drogowych" nie poszedł na marne, każdy w jakiś sposób na pewno czuł się pewniej podczas tego wypadku i wiedział co należy robić. Warto wspomnieć że skład zastępu OSP Korzenna wypełnił Janusz Miczołek - ratownik medyczny na co dzień pracujący w tym zawodzi, który w jakimś stopniu podpowiadał naszym strażakom co mają robić a on sam wykazał się dużym doświadczeniem ratując życie poszkodowanym.

Skład naszego zastępu: Miczołek Janusz, Kasprzyk Dominik, Kasprzyk Józef, Kasprzyk Jan, Bieniek Jarosław, Wojtarowicz Dominik, Klimek Mateusz, Zarański Jan, Bajorek Bartosz.

MATERIAŁ FILMOWY TVN24 - OBEJRZYJ
RELACJA W RADIO RDM MAŁOPOLSKA - POSŁUCHAJ